Endüstriyel Ocak

Endüstriyel Ocak Nedir?

Endüstriyel ocaklar, endüstriyel mutfaklarda kullanılan ürünler arasında belki de en önemlilerinden birisidir. Profesyonel mutfakların hepsinin en temel ihtiyaçları arasında yer alan bu ocaklar ile ev tipi ocaklar arasında farklar bulunmaktadır. Ev tipi ocaklara göre çok daha dayanıklı malzemelerden imal edilen bu ürünler, bazen arızalanabilir. Bunun yanında endüstriyel ocaklar, zaman zaman bakım isteyebilir. Böyle durumlarda İnoksan endüstriyel servisi ile iletişime geçebilirsiniz. Peki, endüstriyel ocakların ev tipi ocaklardan farkı nedir? İşletmeler neden ev tipi değil de endüstriyel ocakları tercih etmelidir?

Endüstriyel ocaklar, yoğun mutfaklar için özel olarak tasarlanarak üretilen, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir. Paslanmaz çelikten imal edilmeleri nedeniyle deforme olmazlar ve leke tutmazlar. Bunun yanında ebatları evlerde kullanılan ocaklara göre çok daha büyüktür.

Ev tipi ocaklar, her eve uygun küçük ebatlarda ve taşıması kolay malzemelerden üretilirler. Endüstriyel ocaklar, ev tipi ocaklara göre çok daha yüksek kaloride enerji verirler ve çok sayıda kişiye yemek pişirebilme olanağı tanırlar. Ev tipi ocaklar ise daha en enerji verirler ve az sayıda kişiler için yemek pişirirler. Bunun yanında bu ocaklar, yemeklerin uzun süre boyunca belli bir ısıda kalmasını sağlamaları bakımından da avantajlıdırlar.

Endüstriyel ocaklar, dayanıklı ve paslanmaz malzemelerden imal edilirler. Ancak herhangi bir arıza yapmaları durumunda İnoksan servisini tercih edebilir, hızlı çözümler ile işlerinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Endüstriyel Ocak Çeşitleri Nelerdir?

Endüstriyel ocaklar, kafe, pastane, otel ve barlar için oldukça önemli ürünlerdir. Çünkü bu ürünler, kısa süre içerisinde çok sayıda kişi için yemek pişirilebilmesini sağlamaktadır. Peki, endüstriyel ocak çeşitleri nelerdir? Endüstriyel ocak çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Gazlı Ocaklar
  • Elektrikli Ocaklar
  • Set Üstü Ocaklar
  • Yer Ocakları
  • Fırınlı Ocaklar

Endüstriyel ocak çeşitleri arasında yer alan gazlı ocaklar, elektrikli ocaklara göre daha kısa süre içerisinde ve fazla enerji verirler. Elektrikli ocaklar ise, daha uzun sürede enerji verirler ve gazlı ocaklara göre pişirme süreleri daha uzundur. Bu ocaklar, gazın bulunmadığı alanlar için idealdir. Ayrıca alev olmadığı için yaşanabilecek kaza riski daha düşüktür. Eğer mutfağınız sirkülasyonun çok fazla olmadığı bir mutfak ise, elektrikli ocakları tercih edebilirsiniz. Yine bu ürünlerin arızası için İnoksan ile irtibata geçebilir, profesyonel bir endüstriyel mutfak servisinden, hızlı hizmet almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

ŞİMDİ ARA