Endüstriyel Benmari Makinesi Nedir?

Endüstriyel Benmari Makinesi Nedir?

Benmari, mutfaklarda çalışanların ya da ev hanımların yakından bildiği bir terimdir. Terimin orijinali “Bain Marie”dir. Birçok yemek tarifinde karşımıza çıkan bu yöntem, özellikle farklı tariflerde çikolata eritmek için kullanılsa da, endüstriyel mutfaklarda yemeklerin sıcak tutulması ve sıcak servis edilebilmesi için kullanılır. Genellikle paslanmaz çelik malzemelerden imal edilen benmari makineleri, zaman içerisinde birtakım arızalar çıkarabilirler ya da bakım ihtiyacı duyabilirler. Bunun için Fagor endüstriyel servisi her daim hizmetinizdedir.

Benmari yöntemi ilke kez Mısırlı bir kadın tarafından altın eritmek amacı ile kullanılmıştır. Bu yöntemde gıdalar ısı ile direkt olarak temas etmemektedir. Bu nedenle uzun yıllardır kullanılan ve rağbet gören bir yöntem olmuştur.

Endüstriyel Benmari Makineleri Nasıl Çalışır?

Benmari yöntemi, evlerde genellikle bir tencerenin içine su koyulması ve kaynatılması ile uygulanır. Kaynatılan su üzerine farklı bir kap koyulur ve kabın içerisinde ise eritilecek malzeme yer alır. Endüstriyel mutfaklarda kullanılan benmari makineleri de hemen hemen aynı mantık ile çalışmaktadır. Benmari makinelerinin arızalanmaları durumunda ise Fagor servisini arayarak kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Özellikle catering sektöründe yer alan firmaların tercih ettiği bu makineler sayesinde yemekler sürekli sıcak kalır ve bu da taze ve sıcak yemek servis etme imkânı sunmaktadır. Benmari makinesinin çalışma sistemi dâhilinde en az iki kap bulunmaktadır. Bu kaplardan ilki doğrudan ateş ile ya da ısıtıcı rezistans ile temas eder. Bu sayede kabın içerisindeki suyun ısısı 100 dereceye sabitlenir. İçinde kaynar su bulunan kabın üzerinde yer alan diğer kap ise alttaki kabın buharı ile ısınır. Bu sayede doğrudan ateş ile temas etmeyen gıdaların yanması ya da aşırı ısınması gibi riskler ortadan kaldırılmış olur.

Endüstriyel mutfakların ihtiyaçlarından biri haline gelen benmari makineleri, paslanmaz çelik malzemeden imal edilirler ve oldukça sağlam ürünlerdir. Ancak her makinede olduğu gibi zaman içerisinde arıza çıkarabilirler. Böyle durumlarda hemen bir endüstriyel mutfak servisi ile iletişime geçilmelidir. Aksi halde işletmeler zarara uğrayabilir. Siz de hem güvenilir hem de kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız Fagor ile iletişime geçebilirsiniz.