0532 321 56 77

Endüstriyel Mutfak Servisi

Konveksiyonel Fırın Nedir?

Konveksiyonel Fırın Nedir?

Konveksiyonel Fırın Nedir?

Endüstriyel mutfak; otel, kafe, bar, pastane ve catering şirketleri gibi işletmelerin profesyonel mutfakları için kullanılan bir terimdir. Bu profesyonel mutfakların kullandıkları ürünler arasında ise; endüstriyel bulaşık makineleri, endüstriyel çamaşır makineler, buz makineleri, endüstriyel ocaklar ve endüstriyel fırınlar yer almaktadır. Myco endüstriyel servisi, endüstriyel mutfak ürünlerinin bakım ve onarımı ile ilgili, kesintisiz hizmet sunmaktadır.

Endüstriyel mutfak ürünleri arasında yer alan ve işletmeler için oldukça önemli olan ürünlerden birisi de konveksiyonel fırınlardır. Bu fırınlar, fırının içerisinde ayrı bir bölümde üretilen ısıyı fan aracılığı ile pişirme kısmına hava ile transfer ederek pişirme işlemini gerçekleştiren fırınlardır.

Konveksiyonel fırınlarda, pişirme işleminden kaliteli sonuçlar alınabilmesi için en önemli nokta tepsi koymadan hemen önce ön ısıtma yapmaktır. Bu sayede tepsiler fırına sürüldüğünde düşen sıcaklık tolere edilebilir ve istenilen pişirme sıcaklığına kolay bir şekilde ulaşılabilir. Ön ısıtma yapılarak gerçekleştirilen bir pişirme işleminde ürünler daha kısa süre içerisinde pişer. Bazı fırın modellerinde ise ön ısıtma işlemi fırın tarafından gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel fırın çeşitleri, dayanıklı malzemelerden üretilen ürünlerdir. Ancak bazen arızalanabilir ya da bakımları yapılması gerekebilir. Böyle durumlarda Myco servisi ile irtibata geçebilir

Konveksiyonel fırınlarda tüm mayalı hamur ve börek işlerini ya da ekler, kuru pasta ve ekmek çeşitlerini pişirebilir. Bunun yanında bu fırınlarda pişirilen ürünler daha çok kabarır ve daha parlak bir görünümleri bulunur. Ancak bu fırınlar hamur işlerinin içindeki nemi alırlar. Bu nedenle konveksiyonel fırınlar kullanılacak ise sıcak satış yöntemi kullanılmalıdır. Yani ürün tezgâhta azaldıkça yedekleme yapılmalıdır.

Bunların yanında konveksiyonel fırınlarda pişirilmesi önerilmeyen ürünler de bulunmaktadır. Bunlar arasında; baklava, pide, pizza ve simit gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin taban fırınlarda pişirilmesi çok daha uygundur. Hem görünüm hem de tat açısından konveksiyonel ürünler bu ürünlerin pişirilmesinde önerilmez.

Çift Emniyetli Kapı Nedir?

Konveksiyonel fırınlarda pişirme esnasında fırının içerisinde yoğun sıcak buhar oluşur. Eğer bu sırada fırın kapağını açarsanız yanıklara ya da yaralanmalar ile karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek için konveksiyonel fırınlarda buharın tehlikesiz şekilde çıkması için çift emniyetli kilitler bulunur.

Tüm bunların yanında endüstriyel fırınlar zaman zaman bakımı yapılması gereken ürünlerdir. Böyle durumlarda Myco ile irtibata geçebilir, kaliteli ve hızlı bir hizmet alabilirsiniz.